Karakter dizileri

Karakter dizilerine bundan önceki bölümde üstün körü değinmiştik. Karakter dizileri önemli ve biraz uzun bir konu bu yüzden bu konuya biraz derinlemesine dalmamız gerekiyor. O zaman gelin bu işi bitirelim. Önceki bölümde karakter dizilerinin ne olduğunu ve nasıl tanımladığımız dan bahsetmiştik. Bir ya da birden fazla karakterin bir araya gelmesiyle oluşurlar demiştik. Aynı zaman da karakter dizileri çift tırnak, tek tırnak ya da üç tırnak arasına yazılabilirler.

Karakter dizileri programlamanın her yerinde karşımıza çıkacağı için mutlaka öğrenmemiz gereken bir konu. Bu yüzden lütfen bu konuyu pür dikkat okuyun ve anlamaya çalışın. Lütfen burada yaptığımız küçük kod örneklerini sizde kendiniz yazarak deneyiniz. Böylelikle daha çabuk öğrenmiş olacaksınız. Bir şeyi unutmamanın yolu onu devamlı kullanmaktır. Olur da bu bilgileri unutursanız bile tekrar buraya gelip bakabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi bu online kitaba ücret ödemenize gerek yok. Konuyu dağıtmayalım ve dersimize geçelim.

Karakter dizisi tanımlamak

Bir karakter dizisinin nasıl tanımlandığını önceki bölümde birazda olsa baktım ama yinede tekrar etmekte fayda var.

karakter_dizisi="Bu bir karakter dizisi"
print(karakter_dizisi)
Bu bir karakter dizisi

Karakter dizileri çift tırnak arasına tanımlanabilir demiştik. Buradaki karakter dizisini iki tane çift tırnak arasına yazarak tanımladık.

karakter_dizisi2='Bu da bir karakter dizisidir.'
print(karakter_dizisi2)
Bu da bir karakter dizisidir.

Karakter dizilerini tek tırnak arasına tanımlaya biliyorduk. Buradaki karakter dizisini tek tırnak arasına tanımladık ve ekrana yazdırdık.

metin=""" Üç tırnak arasına yazılmış karakter dizisi """
print(metin)
Üç tırnak arasına yazılmış karakter dizisi

Böylelikle üç farklı tanımlama şeklini de görmüş olduk.

Yorum yapın