Python kurulumu

Python kodlarını yazabilmemiz için öncelikle bilgisayarımıza Python’un kurulu olması gerekiyor. Linux kullanıcıları bu konuda biraz daha şanslılar. Çünkü Python Linux dağıtımlarına kurulu olarak geliyor. Windows kullanıcıları ise Python’u indirip kendileri kurmaları gerekiyor. Python’un 2.x ve 3.x sürümleri mevcut. Eğer ilerde Python’un yeni sürümleri çıkarsa 3.x sürümleri ile yazdığımız programların yeni sürümlerde çalışması garanti altına alınmıştır. Ayrıca Python’un 3.x sürümü daha gelişmiş olduğu için biz eğitim serimizde 3.x sürümünü kullanacağız.

Linux için kurulum

Linux işletim sistemine Python kurulu olarak geliyor demiştik. Lakin sizde kurulu olan sürüm 2.x sürüm olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda kurulu olan Python sürümünü kontrol etmelisiniz.

Windows kullanıcıları cmd’yi Linux kullanıcıları ise Terminali açarak aşağıdaki kodu çalıştırarak sistemde kurulu olan Python sürümünü görebilirler.

python -V

yukarıdaki kodu komut satırına yazıp çalıştırdığınızda eğer bilgisayarınızda Python kurulu ise python sürümünü göreceksiniz. Eğer 2.x gibi bir sürümle karşılaştıysanız muhtemelen sisteminizde 2.x sürümü kuruludur. Bir ihtimal daha var bazen Linux dağıtımlarına hem 2.x hemde 3.x kurulu geliyor. Bunu tam olarak teyit edebilmek için terminale şu komutu yazabilirsiniz

python3 -V

Bu kodu çalıştırdığınızda eğer bir hata almadıysanız sisteminizde Python 3.x sürümü kuruludur. Eğer bu komutu çalıştırdığınızda hata alıyorsanız. aşağıdaki kodu kullanarak Python paket deposundan kurulum yapabilirsiniz.

sudo apt-get install python3

Windows için kurulum

Şimdi gelelim windows için kuruluma, eğer sisteminizde 2.x sürümü kuruluysa kaldırıp 3.x sürümünü kurabilirsiniz. Bunun için https://www.python.org/downloads// adresine gidin ve en son sürümü bilgisayarınıza indirin. Bilgisayarınıza bir .exe dosyasının inmiş olması lazım. Eğer bugüne kadar bilgisayarınıza herhangi bir program kurduysanız Python’un kurulumunu da çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Dosyayı çalıştırıp çok kolay bir şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu konuda güveniyorum size.

Python için arayüz kurulumu

Yukarıda anlattıklarımızı adım adım uyguladıysanız python’u bilgisayarınıza kurmuş olabilirsiniz. 🙂 Python’u kurduk ama kodlarımızı hala nereye yazacağımızı bilmiyoruz. Python’u ilk kurduğumuzda İdle ile beraber gelir. İdle herhangi bir arayüz kullanmadan da Python kodlarını yazıp çalıştıracağımız bir yer. Küçük çaplı programlarda gayet kullanışlı bir yapıdır ama biz küçük düşünmediğimiz için bizim işimize pek yaramayacaktır. Bu yüzden etkileşim kabuğunu sizlere hiç anlatmayacağım. Bunun için daha büyük kod editörlerine ihtiyacımız var.

Evet daha büyük editörlere ihtiyacımız var. Bu yüzden biz Anaconda dağılımını kullanacağız. Anaconda Navigator’u indirmek için https://www.anaconda.com/distribution/ tıklayın.

Anacondanın içinde kullanabileceğimiz birden fazla editör bulunuyor. Ben bütün çalışmalarımda Spyder’i kullanıyorum. Sizler isterseniz Pycharm’ı da kullanabilirsiniz ama benim size önerim Spyder olacaktır. Anacondayı açın, Anasayfada Spyder ve bazı editörleri göreceksiniz. Spyder’in hemen altında İnstall düğmesine tıklarsanız Spyder’ı indirip kurmuş olursunuz.

Bu işlemi de hallettiğimize göre artık Python kodlarını yazmaya hazırsınız demektir.

Yorum yapın