Python nedir python ile neler yapılabilir

Herhangi bir programlama dili öğrenmeden önce bu programlama dili hakkında bilgi sahibi olmak, bu dil ile neler yapılabildiğini öğrenmek artık bir alışkanlıktan öte bir gereksinim haline geldi. Sizinde bildiğiniz gibi her programlama dili ile her şeyi yapmak pek mantıklı bir şey değil. Bu yüzden bu yazımızda Python ile neler yapabiliriz sorusuna cevap aramaktan ziyade Python ile hangi alanlarda çalışmanın mantıklı olacağını tartışacağız.

Python Nedir ?

Python da diğer programlama dilleri gibi önümüzde duran kara kutuya(bilgisayar) hükmetmemizi sağlar.

  1. Yorumlamalı bir dildir(Derlenmez)
  2. Okunması ve yazması çok basittir.
  3. Nesne yönelimli programlamayı destekler.
  4. Açık kaynak kodlu ve özgür bir dildir. Herhangi bir şirkete ya da kuruma bağlı değilsiniz. Dilediğiniz gibi uygulama geliştirebilirsiniz.
  5. Yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

örnek : c dili ile ekrana merhaba yazan program

include <stdio.h>
int main()
{
printf(“merhaba \n”);

return 0;
}

c dilinde yukarıdaki kodları yazmadan ekrana merhaba yazısını bastıramıyoruz. Birde Python ile ekrana merhaba yazalım ve aradaki farkı görelim.

örnek: Python ile ekrana merhaba yazan program

print("merhaba")

gördüğünüz gibi tek satırla ekrana merhaba yazısını bastırdık.

Şimdi gelin beraber Python ile neler yapabileceğimizi öğrenelim

Python İle Neler Yapılabilir ?

Web Uygulamaları

Python ile web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Python’un Dijango framework’u bu konuda çok yetenekli. Web uygulamalarında Python çokça tercih edilmektedir. Gönül rahatlığıyla dijangoyla çok şey yapabilirsiniz diyebilirim. Python dışında diğer web geliştirme dilleri(ASP.Net,PHP vb…)

Örümcek Türü Yazılımlar

Bazen bir web sitesinden bilgi çekip ve bu bilgiler üzerinden bazı işlemler yapmak isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir arzunuz varsa Python dili bu iş için çok uygun bir dil. Google çok büyük bir şirket. Google yayınlanmış web siteleri indexlemek(veri almak) için örümcek yazılımları kullanır. Google botlarının Python ile yazıldığını duymuştum. Buda Python’un örümcek türü yazımlar için çok uygun bir dil olduğunu gösteriyor zaten. İlerleyen derslerimizde örümcek türü yazılımlar geliştireceğiz.

Ağ ve Soket Programcılığı

İster bir mail sunucusu isterseniz de internet üzerinden oynanabilen bir oyun programlayın. Daha önce bu alanda hiç çalışmadım ama bu eğitim serimizde her alanda bir uygulama mutlaka yapacağız.

Askeri Savunma Sistemleri

Eskiden Amerika Birleşik Devletleri askeri savunma sistemlerini Ada programlama dili ile yazıyordu. Şuan Python bu gücü kısmen Ada’nın elinden almış durumda. Python’un çok geniş kütüphanelere sahip olması ve büyük firmalar tarafından desteklenmesi bu dilin ne kadar geniş alanlara yayıldığının göstergesidir.

Yapay Zeka

Şuan dünyada yapay zeka için en çok kullanılan programlama dili Python’dur. Python’dan sonra c/c++ geliyor. Yapay zeka da kullanılmak için Python’da yazılan çok kaliteli kütüphaneler var. Python ile bu kütüphaneleri kullanarak yapay zeka geliştirebilmek mümkün. İlerleyen zamanlarda yapay zeka bilen yazılımcılara olan ihtiyacın artacağının kanaatindeyim.

Hacking İşlemleri

Bu konunun bazı yönleri her ne kadar legal bir durum olmasa da yinede bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. “Hacker” lar hacking işlemleri için genellikle Python programlama dilini öğrenirler. Bunun yanında Ruby dili ile de bazı Hacking işlemleri yapılabilir. Ama burada ağırlıklı tercih Python dilidir. Peki neden Python Hackerler tarafından tercih edilen bir dil. Şimdi de bunun izahını yapalım.

Python da yazılmış yüzlerce modül bulunuyor. Bu modüllerin içinde elbetteki bazı fonksiyonlar bulunuyor. İşte bizim kullanımımıza sunulmuş bu fonksiyonlar bilgisayar terminolojisinde bir çok şeyi rahatlıkla yapmamıza olanak veriyor. Bunun yanında Python dilinin okunması ve yazmasının kolay olması, nesne yönelimli olması onu güçlü kılıyor.

Başka Neler Yapılabilir

Python ile çok şey yapılabilir. Ben burada sadece uç nokta olabilecek bazı maddeleri saydım. Diğer programlama dilleri ile yapılabilen masaüstü uygulamaları, consol uygulamalarını hiç saymıyorum bile.

Python İlen Neler Yapamayız

Python ile bir çok şey yapabiliyoruz ama maalesef her şeyi yapamıyoruz. Python ile bir işletim sistemini baştan yazamayız. Python yorumlamalı bir dildir. Dolayısıyla Python kodlarının makinede çalışabilmesi için Python yorumlayıcısının olması lazım. Python yorumlayıcısı ise bir işletim sistemi olmadan çalışamaz. Bu yüzden Python ile bir işletim sistemi maalesef yazamıyoruz.

Sonuç Olarak

Bu eğitim serimizde Python’nun en derinliklerine kadar ineceğiz. Bu seride sadece Pythonla beraber gelen modülleri değil ayrıca üçüncü kişiler tarafından yazılan modülleri de tek tek inceleyeceğiz. Bu yüzden bu eğitim serisini takip etmeniz sizin için çok iyi olacağını umuyorum.

“Python nedir python ile neler yapılabilir” üzerine bir yorum

  1. Herkes Python eğitimleri yayınlıyor. Bir çok makale okudum. Sizin makaleniz daha samimi geldi. Bakalım eğitimleriniz de bu makale kadar verimli olacak mı.

Yorum yapın