reklam

yazılım işinden nasıl para kazanabilirim

coder
|
8.06.2018
|
226 okunma
|
0 Yorum

 Genellikle bir işi yapmadan önce o işle sorduğumuz ilk sorulardan birisi o işte ne kadar para kazanabileceğimizdir. Bu soru bazıları için çok önemli iken bazıları içinde o kadar fazla önemli değildir. Bazı kesim insanlar sadece bir şeyleri başarabilmenin hayalini kurarlar. Bazıları ise sadace o işten yeterli miktarda para kazanmanın derdindeler. Bu tamamen bir hedef belirleme meselesidir.

 

Yazılımdan Nasıl Para Kazanabilirim ?

 

Konumuza başlamadan önce makalemizdeki kilit cümlemizi telaffuz edelim. Hangi iş olursa olsun bir işe emek verilirse karşılığı mutlaka alınır. Yazılım, Türkiye'de çok gelişmiş bir sektör olmadığı için insanlar bu konuda kimlerden ve nasıl yardım alabileceğini bilmiyorlar. Kırık dökük yarım yamalak makalelerde edinilen bilgiler ışığında en fazla bir kitap alınıp bir kaç gün sonra kitap bir köşeye atılıyor. Yazılım işinden para kazanabilmek için öncelikle bu işin uzmanı olmak gerekiyor. Yani her önüne gelen bir kaç haftalık bir çalışmayla edindiği bilgilerle bir yazılım uzmanı olarak işe başlayıp bu işten para kazanamaz. Yazılım işinden para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki başlıklarımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz.

 

1. Web Tasarım

 

Web tasarım deyip te geçmeyin sakın, şu anda Türkiye'de çok popüler bir meslek haline gelmiştir. Web tasarım, bir sitenin elbisesidir. Bu elbise ne kadar güzel olursa ziyaretçiler bu siteye o kadar çok gelirler. Bir çok yazılımcı arka plan kodlamayı çok iyi bildiği halde tasarım zekası yoktur, yani tasarımı hayal edemez ve oluşturamaz. Bu yüzden tasarımlar genellikle uzman kişilere yaptırılmaktadır. Eğer sizde yazılımdan para kazanmak istiyorum diyorsanız web tasarım işinde güzel para var.

 

Web tasarım yapabilmeniz için en az html ve css bilmeniz gerekiyor. Bunun yanında eğer javascript dilinide bilirseniz tasarımı daha da dinamik hale getirebilirsiniz. 

 

Not: Ben kendi sitemin tasarımını Oktay Karakaya adında uzman bir arkadaşıma yaptırdım. Tabi ücretinide ödedik.

 

2. Yazılım Şirketlerinde Çalışmak

 

Yazılım şirketinde çalışmak hemen hemen her programcının hayalidir. Lakin bunu tüm programcılar başaramamaktadır. Bunun temel nedeni ise kendilerini yeterince geliştirememelerinden kaynaklanmaktadır. Üniversiteyi bitirip gelişiminizi tamamladıktan sonra bir yazılım şirketin de hemen iş bulabiyorsanız çok şükreteminiz gerekiyor o zaman. Çünkü yazılım şirketleri öyle herkesi kolay kolay çalıştırmıyorlar. Bunun için önceden yapılmış projeler, referanslar ve yıllarca kaydedilmiş deneyim istiyorlar. Deneyim deyince insanın aklına hemen şu geliyor. Eğer herkes deneyim isterse ben deneyimi nereden kazanacağım.

 

Sözün kısası, kendinizi yeteri kadar geliştirdiğinizi düşünüyorsanız hemen bir yazılım şirketine başvurup işe başlayabilirsiniz. Türkiye'de programlama dili olarak genelde C# ve Java ön plandadır. Türkiye'de çalışmak istiyorsanız bu iki dilden birine tam hakim olursanız daha rahat iş bulabilirsiniz.

 

3. Mobil Programlama

 

Herkesin cebinde bir telefon ve internet paketi, bu şu demek oluyor yeni bir pazar ve pazarcılar için de yeni bir kazanç. Eğer mobil programlama biliyorsanız bu sizin işinize çok yaracaktır. Mobil programlama bildiğiniz zaman ister bireysel istersenizde bir şirketle anlaşarak çalışabilirsiniz. Her halükarda el üstünde tutulursunuz. 

 

Sonuç

 

Makalemizin başlarında da söylediğimiz gibi yazılım Türkiye'de çok gelişmiş bir sektör olmadığı için çok fazla iş olanakları bulunmamaktadır. Bunun dışında elbette yazılımdan para kazanmanın yöntemleri bulunmaktadır ama temel olarak yazılımdan ancak bu şekilde para kazanılabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Geliştirici Mehmet Tanrıverdi & Tasarım Oktay Karakaya