reklam

c# öğrenmenin kolay yolu

coder
|
14.06.2018
|
154 okunma
|
0 Yorum

C# Öğrenmenin Kolay Yolu

c# öğrenmek çok kolaydır diyorum ve olumlu bir cümle ile makalemize başlıyorum. Yeni bir programlama dili öğrenmek için kolları sıvadıysanız doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz. C# Dilini öğrenmeye başlamadan önce ön yargılarımızdan kurtulalım. 

 

OOP(Object Oriented Programing)

C# OOP(Object Oriented programing) yani nesneye dayalı bir programlama dilidir. Eğer biz bu telafuzlara bakarsak c# dili çok zor bir dildir deyip hemen sayfayı kapatırız. Peki nedir bu OOP. Bazı kodların benzerlik göstermesiyle beraber benzerlik gösteren kodların tek bir sınıf altında toplanarak çalışılmasına verilen isimdir. Yani sınıfları kullanarak yapılan çalışmaya deniyor. Bu kadar basit.

 

C# Dilinin Syntax Yapısı

 

Abartmadan söyleyelim c# programlama dilinin çok basit bir syntax yapısı vardır. Syntax kodların yazılması şekline deniliyor. Eğer aranızda java dilini kullananlar varsa her iki dilin syntaxlarının birbirine çok benzediğini görecekler. Ayrıca C# dili ile program yazarken visual studio programını kullanırsanız, bu programın otomatik kod tamalama özelliği var. Bunun dışında kod yazarken bir hata ile karşılaştığınızda size hatanın sebebini ve hatanın nasıl çözüleceğini de beraberinde söylemeketedir. 

 

C#'ı Nasıl Öğreneceğim

 

Aslında bu cümleler her programlama dili için geçerli olabilir. C# programlama dilini öğrenmek istiyorsanız öncelikle kendinize bir temel oluşturmanız gerekiyor. Bu eğitimle ilgili yavaş yavaş makaleler yazacağım. Yazacağım bu makaleleri takip ederek sıfırdan her şeyi öğrenme imkanınız olacaktır. 

 

Bol Bol Örnek Yapın

Bir konuyu öğrendikten sonra o konuyla ilgili mutlaka bir kaç tane örnek yapın. Örneğin diyelim ki C# if koşul yapısını öğrendiniz. O an öğrendiniz ama ilerde bunu kullanmazsanız tekrar unutma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden bir konuyu öğrenince o konuyla ilgili bol bol örnek yapın ki öğrendikleriniz kalıcı olsun. 

 

Proje Geliştirin

 

Etkili bir şekilde öğrenmenin bir diğer yoluda bildiklerinizi kullanarak bir proje geliştirmeye çalışmak. Ben bu proje geliştirmenin faydasını çok gördüm. 

 

Öğrendiklerinizi Unutmayın

 

Öğrendiklerinizi unutursanız öğrenmenin ne anlamı kaldı. Peki öğrendiklerimizi nasıl unutmayacağız. Kendimce bir söz söyleyeyim; Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. İnsan bildiklerini başkalarına aktardıkça bildiklerinin yerini sağlamlaştırıyor aslında. Bu yüzden bir konuyu bile öğrendiğiniz zaman o konuyu anlatacağınız birileri varsa ona anlatın. Başkalarına anlatmak hem daha iyi anlamamıza yarar hemde bilgiyi daha da kalıcı hale getirir.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Geliştirici Mehmet Tanrıverdi & Tasarım Oktay Karakaya