reklam

Asp.Net Mvc - RouteConfig dosyası nedir

coder
|
15.06.2018
|
221 okunma
|
0 Yorum

Bir önceki yazımda Asp.Net MVC Teknolojisini Tanıyalım başlıklı makaleyi yazmıştık. Bu makalemde ise sizlere RouteConfig dosyasının ne olduğundan, ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum.

 

RouteConfig dosyası

 

Asp.Net Mvc de yeni bir proje oluşturduğumuzda RouteCofig dosyasında varsayılan olarak bazı değerlere sahip olur. Şimdi bu değerlerin neler olduğuna bakalım. Siteyi ilk çalıştırdığımızda varsayılan olarak hangi Controllers'in çalışacağını ve o Controllers'da hangi metodun çağrılacağıyla ilgili bazı ayarlar bulunur. RouteConfig dosyasında herhangi bir ayar yapmazsanız aşağıdaki gibi değerlere sahip olur.

Controller olarak Home ve Action(metod) olarak da Home Controllerda bulunan Index metodu ayarlı. Dilerseniz aşağıdaki ayarları değiştirebilirsiniz.

 

RouteConfig

 

RouteConfig dosyasında birde url adında bir yapı var. Url web sitenizin adres satırında görünen kısımdır. Url'nin aldığı değer ise Controller adı/metod adı/ eğer varsa parametre

Diyelim ki Anasayfa adında bir tane Controllers'a sahipsiniz ve bu Controllersin içinde listele diye bir metodunuz var. Dolayısıyla site linkiniz de aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 


site adı/Anasayfa/listele

 

 

RouteConfig nedir sorusuna cevap verdik sanırım.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Geliştirici Mehmet Tanrıverdi & Tasarım Oktay Karakaya