reklam

Asp.Net ile html içinde c# kodu yazmak

coder
|
14.06.2018
|
443 okunma
|
0 Yorum

Asp.Net kullananlar genellikle html kodlarının içinde c# kodu yazabilme imkanlarının olduklarını bilmezler. Bu yüzden bir sorunla karşılaştıklarında çareyi javascrip kullanmakla bulurlar. Peki, html tarafında yazılan bir kodun server tarafından derlenip tekrar html tarafına gönderilmesi mümkün müdür ? sorusuna kesinlikle evep cevabını veriyoruz.

 

Html tarafında bir c# koduna erişebilmek için metotlardan faydalanmamız gerekiyor. Arka planda yazdığımız bir metodun döndüreceği değere html tarafından çok kısa bir kod ile erişebiliriz. 

 

C# tarafındaki kod :


public string url;
public string urlgonder()
{
url=HttpContext.Current.Request.Url.AbsoluteUri;
}

gördüğünüz gibi yukarıda public belirtecinde sitring tipinde url adında bir değişkenimiz var. Sonrasında ise string tipinde geriye değer döndüren urlgonder adında bir metodumuz var. Bu metodumuz url değişkenini geriye değer olarak döndürüyor. Şimdi bu metodumuza html tarafından erişip sonucumuzu alalım.

 

Html kod tarafı :


<a href="<%=urlgonder()%>">

Yukarıda gördüğünüz gibi urlgonder metoduna html tarafından erişebiliyoruz. Yukarıdaki hangi html tagın içerisine yazarsak yazalım sonuç alabiliriz. Html tarafında bir c# değişkenine erişirken bu yöntemi kullanıyoruz.

Peki yukarıdaki bilginin bizlere katkısı ne olur. Eğer okulda öğrenciyseniz ve yeni yeni web programlamayı öğreniyorsanız bunun gibi basit bilgilerin size pek bir faydası olmaz lakin yarın öbür gün iş hayatına atıldığınızda bunun gibi küçük bilgilerin sizlere nasıl zaman kazandıracağını göreceksiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Geliştirici Mehmet Tanrıverdi & Tasarım Oktay Karakaya